Szlak historii ludzi,
miejsc i wydarzeń
Dodaj miejsce, trasę, obszar, osobę, itp...
Drukuj tablicę Pobierz pdf

Wiąz w Borzęcinie Górnym

Opublikowano 07/22/2014 przez użytkownika Brak

Wiąz znajduje się w ciągu tzw. "zastodoli" w Borzęcinie Górnym, przy posesji nr 120. Drzewo rośnie nieco ponad 1 metr od drogi biegnącej wzdłuż "tylnej" zabudowy Borzęcina Górnego. To tzw. "zastodola", gdyż wzdłuż rzeki Uszwicy budowano domy, za nimi budynki gospodarcze, na końcu zaś stodoły. Tuż za nimi znajdowało się z reguły jedno bądź kilka drzew, które m.in chroniły przed wiatrami od strony pól. Drzewo ma około 3,5 metra obwodu.


W latach 70 i 80-tych XX wieku budowano wiele nowych budynków, które stopniowo zastępowały drewnianą zabudowę zarówno domów jak i stodół. Przy drzewie znajdował się wówczas drewniany stodoły, które wówczas rozebrano i zastąpiono murowaną. Podczas kopania fundamentów na nową stodołę w pobliżu drzewa znaleziono mocno zardzewiały bagnet, prawdopodobnie z przełomu XIX i XX wieku. Okazałe drzewo służyło zapewne jako dające cień, wygodne miejsce odpoczynku, podczas którego zgubił go nieuważny żołnierz. Celowe ukrycie jest mało prawdopodobne gdyż starano by raczej ukrywany przedmiot się zabezpieczyć przed korozją.

W trakcie wspomnianego ożywienia budowlanego w latach 80-tych do zbrojeń betonu wykorzystywano drut w kupowany w olbrzymich zwojach. Aby go wyprostować grube drzewo oplatano drutem, do którego przywiązywano końcówkę zwoju i za pomocą ciągnika naciągano i prostowano kolejne kawałki grubego na niemal centymetr drutu. Z możliwości prostowania drutu korzystała cała okolica. Po każdej takiej operacji odcinano końcówkę ze zwoju i w latach 90. na drucie okalającym wiąz pojawił się gruby pęk końcówek, które z czasem osunięto.

Wiosną 2014 na sąsiedniej posesji ścięto oddalone o około 20- m drzewo. Podczas jego upadku uszkodzona zastała północna część korony drzewa.

zobacz w street view

Poleć innym:
Pobierz adres (fotokod) strona w wersji mobilnej
Komentarze
Obszar LGD

Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa Inwestująca w Obszary Wiejskie.
Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej
w ramach osi 4 - LEADER Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013.
Instytucja Zarządzająca Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013 - Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

Kontakt

Lokalna Grupa Działania
Stowarzyszenie
"Kwartet na Przedgórzu"
Waryś 327A, 32-825 Borzęcin
tel./faks 14 684 66 66
kom. 883 599 699
biuro@przedgorze.pl
lider@przedgorze.pl